– Man vet att sommaren är på väg när man äter frukost ute, säger yngste sonen Zack. Och han har så rätt. Det kommer att bli en riktigt härlig försomrig helg här i Vaxholm. Redan vid 6-tiden i morse när jag gick upp för att baka ut frukostbrödet till gästerna visade termometern på över 10 grader och solen strålade från en klarblå himmel. Lagom till frukost var det nästan för varmt för att sitta på verandan. Underbart!
Resten av dagen har jag varvat mellan att städa gästlägenheterna inför dagens incheckningar och pyssel i trädgården. Mina små plantor som har fått gro i köksfönstret behövde planteras om, och så ska man ju klippa rosorna nu är björken slår ut… Helst hade jag velat så morot, rädisor och lite mer sommarblommor ute i landet också, men kom fram till att det får vänta några dagar till. Istället tog Jesper och jag en promenad runt centrum och kajerna till härliga Café Hembygdsgården.
Det var fler som hade kommit på den idén. Jösses vad folk! Ändå kom vi när det “lugnat ner sig lite” som Johanna och Eva, som driver stället sa. Vi lyckades knipa ett bord precis vid vattnet och satt där länge och bara njöt.
Har du inga planer för dagen och helgen rekommenderar jag verkligen en tur med Waxholmsbåten hit. Café Hembygdsgården lovar att duka upp sitt överdådiga kakbord kl. 11-17 hela helgen, butikerna har öppet och alla uteserveringarna också. Det är försommar i Vaxholm!